ul. Puławska 113 d - Wierzbno - Kościół (Kaplica) p.w. Niepokalanego Poczęcia N. Marii Panny w Królikarni

 



Tygodnik Ilustrowany 1867 nr 421

Kaplica p.w. Niepokalanego Poczęcia N. Marii Panny w Królikarni powstała z inicjatywy właścicieli Królikarni Ksawerostwa Pusłowskich, którzy budynki po Instytucie Moralnie Zaniedbanych Dzieci przeznaczyli na Zakład dla księży-emerytów.

Kaplica projektu Wojciecha Bobińskiego została zbudowana w latach 1862-1865 i była jednonawowa z prezbiterium, ze sklepieniem ostrołukowym opartym na ścianach zewnętrznych. Od strony północnej do ściany nawy przylegała ośmioboczna wieża (dzwonnica), pokryta śpiczastym dachem.

W ołtarzu umieszczony był obraz Niepokalanego Poczęcia NMP zamówiony przez hrabinę Pusłowską u Józefa Simmlera, a w bocznych - Nowotnego i Drewaczyńskiego.

W 1898 r., gdy nastąpiła zmiana przeznaczenia budynku na Zakład rakowatych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących przeniesiony z ul. Wspólnej 89, kościół służył jako kaplica szpitalna. W kościele tym prowadzone były też rekolekcje dla inteligencji Warszawy i młodzieży gimnazjalnej. W roku 1905 z ofiar wiernych postawiono przed Kościołem figurę Matki Bożej, która istnieje do dzisiaj (przed Domem św. Franciszka od ul. Zawrat).

W czasie Powstania Warszawskiego w rezultacie bombardowania 16 września 1944 r. kościół został zburzony, a pod jego gruzami i gruzami Zakładu dla rakowatych polegli mieszkańcy Mokotowa, chorzy i siostry.


Przed 1939 r., ze str. franciszkaniki.com
Biesiada Literacka, 1899 nr 52



Komentarze