Wrotnisko w Al. Jerozolimskich 57

Wieś ilustrowana styczeń 1911 r.

 


Na początku XX w. w Warszawie popularne staje się wrotkarstwo. Można było je uprawiać na kilku wrotniskach: pierwsze z nich mieściło się w budynku „Panoramy” przy ulicy Karowej 18 („Panorama Skating-Ring”), w Alejach Jerozolimskich 57 („The Monster Roller Skating-Ring”), przy ul. Chopina 1 w Dolinie Szwajcarskiej oraz w Galerii Luxenburga przy ul. Senatorskiej („American Roller Skating Ring" - od 1916 r. nazywało się „Tunel”).
Wrotnisko w Al. Jerozolimskich 57 naprzeciw Dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej otwarto 14 grudnia 1910 r. „Bo oto ściany olbrzymie hali pokrywają zręcznie malowane dekoracyjnie widoki słynnych w świecie pejzażów, pomników, gmachów i całych dzielnic stolic wszechświatowych, rzucone pędzlem doświadczonych duńskich artystów-malarzy. Patrząc na lewo, dostrzegamy więc przede wszystkiem drogie nam wzgórze Wawelu, z wielkim korpusem prastarego naszego zamku królewskiego; dalej roztacza się czarodziejski widok portu Bosforu,na tle Konstantynopola; obok Sorrento zaciszne, imponująca Niagara, przepyszna dolina Kastylji, egzotyczna dolina Nilu, malowniczy i dziki krajobraz Szwajcarji, zadziwiający wjazd do portu Nowego Jorku; poważny i wspaniały „Tower Bridge" w Londynie, ruchliwy i zatłoczony okrętami ze wszystkich mórz port  w Marsylji. I wracając tak wzdłuż ściany prawej ku wejściu do hali, zachwycamy się dalej górami Tyrolu; przepojonym słońcem krajobrazem Betlejem; mroźną, w lody zakutą Grenlandją; obok roztopionem upalnem Marokiem; dalej jeszcze typowym widokiem z Holandji, które to obrazy zamyka najmilszy jednak bodaj dla oka Warszawianina widok Placu Zamkowego z kolumną Zygmunta. Obrazy te wdzięcznie obramieniają tysiąc metrowy tor Skating-Ringu, wyłożony, niby marmur, wypolerowanem drzewem kanadyjskiem „Maple". Restaurację, kawiarnię i cukiernię na wrotnisku prowadziła słynna „Udziałowa”.
Niestety wrotnisko to nie działało zbyt długo, bo już w styczniu 1912 r. prasa donosiła, że „skatingringi” przestały być modne i znalazł się nabywca, który zamierza gmach przerobić na teatr.

Tygodnik Illustrowany,  1910 r.  nr 52

Wieś ilustrowana styczeń 1911 r.


Nowa gazeta, 1910 r. nr 572

Kurjer Warszawski, 1912 r. nr 17



Komentarze