Willowa 8/10 - Spółdzielnia mieszkaniowa urzędników Państwowego Banku Rolnego w Warszawie „Wspólny dom"

Architektura i Budownictwo, 1932 nr  5

Architekt: Józef Krupa

Budowa: 1930 - 1931


W budynku mieściło się 36 mieszkań: 17 - pięć i więcej pokojowych, 16 - czteropokojowych, 2 - trzypokojowe i 1 - dwupokojowe. Poza tym w suterenach było 6 mieszkań liczących w sumie 17 pokoi. Mniejsze mieszkania miały ok. 100m2 powierzchni, większe – 140m2. Kuchnie wyposażono w zsypy na śmieci oraz spiżarnie. W kamienicy były dwie klatki schodowe (frontowa i kuchenna). Dom miał własne centralne ogrzewanie i instalację gazową, był wyposażony w windy. W budynku były także trzy pralnie. Elewacja szczytowa domu zwieńczona została trójkątnym tympanonem i ozdobiona pionowym ceglanym laskowaniem oraz rzeźbiarsko ukształtowanym narożnikiem od strony podwórza. Część cokołowa elewacji została wykonana z cegły, a piony klatek schodowych ujęte w uskokowe lizeny opasane gzymsem wieńczącym i zwieńczone attykami z dekoracją pryzmatyczną.

W czasie wojny budynek zbytnio nie ucierpiał – na trzech niższych piętrach mieszkali Niemcy, a lokatorów wykwaterowano na wyższe.

Po 1945 r. na dolnych piętrach znajdował się m.in. Urząd Stanu Cywilnego. Około 1960 r. budynek był siedzibą Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa-Mokotów.

Ciekawostka

W 1937 r. kamienica zdobyła nagrodę w konkursie „Warszawa w kwiatach” zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Stefana Starzyńskiego. Na wszystkich balkonach i w oknach stały skrzynki z identycznymi kwiatami.

1937


Komentarze