Początki fabryki związane są z istniejącą jeszcze w XIX w. przy ul. Nowy Świat 60 apteką. W 1919 r. z apteki wydzielono laboratorium chemiczno-farmaceutyczne, które pod firmą Modliński i Krogulecki działało na ul. Chłodnej 26.
W 1923 r. laboratorium stało się własnością Bolesława Kroguleckiego i zostało przeniesione do własnego domu przy ul. Ogrodowej 59a w Warszawie (zdjęcie APW, 1937).
Od 1927 r. laboratorium zmieniło nazwę na Fabrykę Chemiczno-Farmaceutyczne Bolesława Kroguleckiego. Do nowego przedsiębiorstwa włączono także Fabrykę Chemiczną Krogulecki i Stankiewicz działającą przy ul. Madalińskiego 29 oraz Zakłady Chemiczne „Estesan”. Fabryka miała cztery działy: syntezy chemicznej, produkcji tabletek i drażetek, proszkarnię ziół i produkcję wód mineralnych sztucznych. Leki wytwarzane przez fabrykę były eksportowane do Francji, krajów bałkańskich, na Bliski Wschód oraz do Afryki Północnej.
W 1938 r. zatrudniała 65 robotników i 7 pracowników umysłowych. Firma działała także w czasie okupacji. W trakcie Powstania budynki fabryki zostały spalone.
Bolesław Krogulecki był również właścicielem willi w Warszawie przy ul. Idzikowskiego 39 i parceli w ośrodku klimatyczno-wypoczynkowym „Wilga” nad Wisłą. Dwaj jego synowie nie przeżyli okupacji: Wojciech ps. "Ney" (lat 21) zmarł na Pawiaku w 1944 r., a Bolesław Edmund ps. „Bogumił” (lat 19) zginął w czasie Powstania na ul. Okopowej.
Komentarze
Prześlij komentarz