Amerykanin w powstaniu listopadowym - dr Paul Fritzsimmons Eve

 


Znaczek pocztowy, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Dr. Paul Fitzsimmons Eve (1806-1877) był Amerykaninem, jednym z wybitnych chirurgów na południu Stanów Zjednoczonych w XIX w. Opublikował ponad 500 artykułów, był m.in. prezesem Stowarzyszenia Medycznego Ameryki, redaktorem Southern Medical and Surgical Journal i Nashville Journal of Medicine and Surgery, pierwszym profesorem chirurgii operacyjnej i klinicznej w Uniwersytecie Vanderbilt.

Co wspólnego miał ten lekarz z Warszawą i Polską?

W czasie kiedy dr Eve kontynuował studia medyczne w Paryżu, w Polsce wybuchło powstanie listopadowe. Urodzony w Georgii i wychowany w kulcie Kazimierza Pułaskiego, bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość, postanowił wspomóc walczących Polaków. Wiosną 1831 r. udał się do Warszawy i ochotniczo podjął pracę jako medyk. Najprawdopodobniej najpierw pracował w szpitalu w Warszawie, a następnie jako chirurg polowy. Nie opuścił polskich powstańców do końca i wraz z nimi został internowany przez Niemców w obozie pod Wieruszowem. Za zasługi dla Polski 14 września 1831 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari.

W setną rocznicę powstania 21 grudnia 1930 r. w sali honorowej Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej dr. Paulowi Fitzsimmons Eve. W 1931 r., w Augusta w stanie Georgia rząd polski i wraz z Polonią amerykańską przyczynili się do odsłonięcia poświęconej mu tablicy pamiątkowej w Auguście w stanie Georgia. Wydano wówczas również okolicznościowe znaczki. Jeden z takich znaczków zasilił zbiory historyczne Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.


Hasło Łódzkie, 1930

Hasło Łódzkie, 1930

Zarys historji szpitalnictwa wojskowego w Polsce, Polona

Kuryer Codzienny 1930, nr 348




Komentarze