Klasztor Dominikanów na Służewie

 



1939, Cała Polska


W latach 30 XX w. zakon OO. Dominikanów zainicjował budowę klasztoru na Służewie z myślą o umieszczeniu w nim domu studiów dla dominikanów z krajów słowiańskich. W związku z tym w 1934 r. zakon zakupił działkę w parcelowanym folwarku we wsi Służew.

Projekt gmachów kościoła i klasztoru wykonał architekt Karol Iwanicki. Budowa zespołu klasztornego rozpoczęła się w 1936 r., a poświęcenie klasztoru nastąpiło 15 listopada 1937 r. Przed wojną z całego projektu udało się wybudować tylko jedno skrzydło. W klasztorze mieściło się seminarium duchowne Ojców Dominikanów. W trzypiętrowym gmachu w suterynach umieszczono pralnię, kuchnię, stolarnię i urządzenia centralnego ogrzewania. Na parterze mieściła się kaplica na 500 osób, zakrystie, sale wykładowe, furta biblioteka i rozmównica. Na pierwszym piętrze ulokowano pokoje dla profesorów, a na drugim – pokoje kleryków i cele braci. Klasztor otaczał duży 3,5 ha ogród z pięknym widokiem na Wilanów i Służew.

Po rozpoczęciu wojny klasztor został zajęty przez Niemców na koszary, a zakonnikom pozostawiono do dyspozycji jedynie kaplicę i kilka cel. Stacjonowanie za ścianą oddziałów niemieckich nie przeszkodziło ojcom w podjęciu działań konspiracyjnych jako kapelanów AK.

Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie Służew znalazł się poza objętym nim obszarem Warszawy. Ale już 1 sierpnia 1944 r. Niemcy w przyklasztornym ogrodzie rozstrzelali grupę mężczyzn. Usadowione tu oddziały niemieckie strzegły całej okolicy, tak aby nikt, z miasta ani do miasta, nie zdołał się przekraść i strzelały na duże odległości, szczególnie gdy z oddali widziały poruszające się grupy cywilów. Ostrzeliwano stąd zarówno ul. Królewską, jak i Sadybę.

Po wyzwoleniu przełożeni klasztoru zdecydowali się udostępnić część powierzchni klasztoru Ministerstwu Spraw Zagranicznych na tymczasowe mieszkania dla jego pracowników. W 1951 roku MSZ przekazało wynajęte przez nich pomieszczenia w administrację Zarządu Budynków Miejskich, jednakże dzięki staraniom prymasa Stefana Wyszyńskiego klasztor na Służewie udało się uratować od zawłaszczenia.

Widok klasztoru, Kalendarz dominikański na rok 2017
projekt, 1936, ABC


Widok klasztoru, Kalendarz dominikański na rok 2017
1939, Cała Polska



















Komentarze