Instytut Propagandy Sztuki przy ul. Królewskiej 13

 

1933 Wystawa w IPS

Instytut Propagandy Sztuki został założony w 1930 r. i działał pod auspicjami Ministerstwa Oświecenia Publicznego i Wyznań Religijnych. Pierwszą siedzibą instytutu była kamienica Baryczków na Starym Mieście. W czerwcu 1931 r. zdecydowano o budowie dla IPS prowizorycznego parterowego pawilonu przy Placu Saskim na wydzierżawionej na 10 lat działce, należącej do Ministerstwa Poczt i Telegrafów. Prowizoryczny pawilon miał być w przyszłości zastąpiony przez monumentalny gmach wystawowy wybudowany kosztem 10 mln. zł.

Zaprojektowany przez Karola Stryjeńskiego pawilon otwarto 19 grudnia 1931 r. Mieściła się w nim jedna ogromna hala wystawowa, pięć innych sal oraz obszerny przedsionek. Meble do gabinetu dyrektora Instytutu zostały wykonane w jednej ze stolarni więziennych Ministerstwa Sprawiedliwości według projektu arch. Witkiewicza. Instytut pełnił również jeszcze jedną funkcję w przedwojennej Warszawie – funkcję towarzyską. W pawilonie wystawienniczym IPS utworzono kawiarnię, która stała się z czasem jedną z bardziej znanych i cenionych przez artystów malarzy oraz poetów kawiarni warszawskich. Ze względu na brak miejsca na kawiarnię zaanektowano dwie sale wystawowe. W jednej z nich Feliks Topolski namalował fresk, przedstawiający bywalców kawiarni. W 1934 r. lokal, w którym mieściła się dotychczas kawiarnia, częściowo zamieniono na salę wystawową, częściowo na salę klubową. Kawiarnię przeniesiono do dobudowanej części od strony Krakowskiego Przedmieścia. Dobudowano także piętro, na którym mieściły się lokale Związku zawodowego Literatów i PEN-clubu, redakcja „Wiadomości Literackich”, a także pokoje hotelowe dla przyjezdnych artystów i literatów. W marcu 1935 r. w pomieszczeniach gospodarczych IPS wybuchł pożar, który strawił magazyn dzieł sztuki.

Pawilon IPS przetrwał wojnę. Po 1949 r. stał się siedzibą Domu Wojska Polskiego i Teatru Placówka. Od 1955 r. pełnił funkcję m.in. siedziby Teatru „Guliwer” i Teatru Żydowskiego. Ostatecznie został wyburzony dopiero w latach 70., by ustąpić miejsca hotelowi "Victoria". 

Zdjęcia: NAC

1933 Kawiarnia w IPS

1935 Pożar w IPS

1939

1935 Widok po pożarze magazynu



Komentarze