Wycieczka do Gucin Gaju 26 kwietnia 1914 r.



Wyjazd do Gucin Gaju z Placu Keksholmskiego.
Prowadzący wycieczkę Mikołaj Wisznicki to mężczyzna w bryczesach, z ręką przy kapeluszu. 
Fot. Siergiejew Bazyli


Wycieczka z Warszawy do Gucin Gaju odbyła się kolejką grójecką 26 kwietnia 1914 r. ze stacji mieszczącej się na placu Keksholskim (od 1919 r. - Plac Unii Lubelskiej) do stacji Służewiec.

Podczas zebrania comiesięcznego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, jakie odbyło się 13 maja 1914 r. w sali Muzeum Przemysłu i Rolnictwa: „P. Tadeusz Koszutski zdawał sprawę z odbytych i zamierzonych wycieczek w sezonie wiosennym, zatrzymując dłużej uwagę słuchaczy relacyą z odbytej d. 26 kwietnia jubileuszowej (setnej) wycieczki z Warszawy – do Gucina pod Wilanowem. W wycieczce tej, prowadzonej przez wiceprezesa M. Wisznickiego, przyjęło udział 570 osób. Dzięki umiejętnej i doświadczonej organizacyi tak liczna wycieczka ta odbyła się w nadzwyczajnym porządku, co w podziw wprawiło licznych przedstawicieli zaprzyjaźnionych z „krajoznawstwem” instytucyi warszawskich. Uruchomiony specjalnie dla wycieczki tej pociąg kolejki Grójeckiej o długim szeregu otwartych wagonów dowiózł uczestników do st. Służewca, skąd długim, a pół wiorsty niemal wyciągniętym wężem wyruszono drogą polną do wsi Służewca i do Gaju gucińskiego.

Po zwiedzeniu miejscowego kościoła i przyjęciu udziału w nabożeństwie przyjezdni wysłuchali przemówienia przewodnika i prezesa Towarzystwa, który skreślił krótką historyę rozwoju ruchu wycieczkowego, podkreślił wybitniejsze etapy w tym rozwoju i zjawiska różnostronnych udoskonaleń techniki wycieczkowania naukowego w Towarzystwie i podniósł zasługi najczynniejszych przewodników. Następnie prof. A. Szpadkowski w podniosłem przemówieniu skreślił zasługi Stanisława Potockiego, prezesa Senatu Królestwa Polskiego, oraz Ignacego Potockiego, Marszałka W. Ks. Litewskiego ku pamięci których wzniesiono w Gucinie piękne niegdyś, a dziś świecące obrazem gorszącego zniszczenia i zaniedbania pomniki.

Wśród pomników tych spędzono kilka godzin, prowadząc ożywioną dyskusyę nad wypadkami świetnej, związanej ze zwiedzanym terenem przeszłości, i nad koniecznością przechowywania pomników tej przeszłości. Młodzież oddawała się grom i zabawom towarzyskim, poczem przyjezdni przeszli pieszo do Wilanowa, gdzie posilono się i po zwiedzeniu kościoła i parku wrócono kolejką Wilanowską do Warszawy o godz. 8 w. Ku upamiętnieniu wycieczki tej wydana został specyalna pocztówka podwójna z portretami Stanisława i Ignacego Potockich, oraz wizerunkiem „wejścia” do Gaju gucińskiego.”

O samym Gucin Gaju opowiem wkrótce.




Pochód wycieczki, Tygodnik "Świat", 1914, MBC

Członkowie Zarządu Głównego PTK i Głównej Komisji Wycieczkowej na wycieczce w Gucin Gaju. Siedzą: prof. A. Szpadkowski – historyk, prof. A. Rzeszotarska – skarbniczka. Komisja: prof. K. Kulwieć – prezes PTK, F.Liszewski – twórca krajoznawczego archiwum fotograficznego. Stoją: T. Koszutski, W. Zembrzuski (xx)- najstarszy, żyjący jeszcze przewodnik po Warszawie, J. Kołodziejczyk(x)-wielokrotny wiceprezes PTK, R. Dadyszczuka, Wł. Dąbrowski-skarbnik Zarządu, A. Unuszowski. W następnym rzędzie: K. Maszki, W. Szelążek- literat, bibliofil, dyrektor „Domu Książki Polskiej”, E. Zawistowski, prof. M. Wisznicki – art. malarz, pułkownik W.P. Najwyższy rząd: T. Podkomorski- przew. Komisji Wycieczkowej. CFK PTTK

Awers pocztówki wydanej z okazji wycieczki do Gucin Gaju, 1914, Polona

Rewers pocztówki wydanej z okazji wycieczki do Gucin Gaju, 1914, Polona

Tygodnik "Ziemia", 1914 nr 17



Komentarze